Jaki tryb życia wiodą ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ częściowo traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym leci w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską.

Ptaki wędrują

Jest to gatunek rozpowszechniony w Polsce, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć na tych obszarach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, że niejednokrotnie za takiego traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, ma w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Jaki tryb życia wiodą ptaki?