Jaki tryb życia wiodą ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ częściowo traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym leci w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską.

Ptaki wędrują

Jest to gatunek rozpowszechniony w Polsce, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć na tych obszarach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, że niejednokrotnie za takiego traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, ma w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dosyć dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego mają podobne tak samo rozmiary jak i sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego łatwo rozpoznać można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *