Charakterystyczne ptaki – fakty

Zataczająca charakterystyczna kółka kukułka to, kojarząca się chyba wszystkim z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który z dumą reprezentuje rodzinę kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną, a także pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Zobaczyć ją można też na obszarach Azji i w Europie, w której skrzętnie pomija jedynie Islandię.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego ptaka na obszarze naszego kraju, ponieważ w niektórych regionach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Przeważnie spotyka się go na niżowym terenie Polski. Lubi on także zróżnicowane krajobrazy- zaczynając od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk porastających przy wodnych zbiornikach.

Ptaki charakterystyka

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję oraz pierś, zaś ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami oraz charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała zdobiony jest z kolei przez poprzeczne prążkowanie  w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi.

Czasem można zobaczyć także samicę, które mają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie. Nasada dzioba oraz nogi u obydwu płci są koloru żółtego. W jednakowym kolorze są również tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z reprezentantów kukułkowatych, jest przykładem pojawiającego się u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *